Venezia, chiesa Santa Maria dei Dereliti

Lokalizacja: Wenecja - Castello, Barbaria delle Tole (45.438807, 12.342816)
Budowa: 1575, po 1662
Architekt: Andrea Palladio, Antonio Sardi, Baldassare Longhena
Styl: barokowy

Ciekawym weneckim zabytkiem jest niewielki kościół Santa Maria dei Derelitti. Równie często używana jest inna nazwa kościoła Ospedaletto. Oznacza ona mały szpital a wiąże się z faktem, że kościół był częścią najmniejszego z weneckich szpitali.

HISTORIA. Budowa kościoła ruszyła w 1575 r. a plany miał wykonać sam Andrea Palladio. Postępujące powoli prace przyspieszyły dopiero po 1662 r. kiedy to bogaty zapis na rzecz szpitala uczynił kupiec Bartolomeo Cargnoni. Pracami kierował wtedy Antonio Sardi a po dwóch latach powierzono je Baldassare Longhenie, którego dziełem jest fasada i wnętrze kościoła.

ARCHITEKTURA. Niewielki kościół złożony jest z prostokątnej nawy, nakrytej płaskim dachem dwuspadowym. Bogato zdobiona fasada kościoła wciśnięta jest w wąskie uliczki dzielnicy Castello. Jej kondygnacje rozdzielone są wydatnymi gzymsami. W środkowym polu dolnej kondygnacji znajduje się portal wejściowy, ujęty korynckimi kanelowanymi półkolumnami i nakryty trójkątnym naczółkiem. W środkowym polu górnej kondygnacji umieszczone zostało popiersie fundatora Bartolomeo Cargnoni, ujęte po bokach rzeźbami atlantów. Kolejne cztery rzeźby ustawione w szczycie kościoła, są słabo widoczne, w wąskiej uliczce.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W ołtarzu głównym wykonanym przez Antonio Sardiego, umieszczony jest obraz Koronacji Marii, malowany rzez Damiano Mazzę w XVI w. Pozostałe sześć bocznych ołtarzy jest dziełem Longheny. W kościele znajduje się kilka cennych obrazów z XVII i XVIII w. Wśród nich zwraca uwagę Ofiara św. Bartłomieja, namalowana przez 20-letniego Giambattistę Tiepolo oraz Zwiastowanie Jacopo Palma Młodszego. Organy wykonane zostały w 1751 r. przez organmistrza Pietro Nachini.

LITERATURA

Strona internetowa: http://www.churchesofvenice.co.uk/castello2.htm